امروز سه شنبه 08 مهر 1399
aghdasi.cloob24.com
  0
  یکی از راه‌هایی که زیست‌شناسان برای شناسایی و تعیین رده‌بندی جانداران مختلف استفاده می‌کنند، کلید‌های شناسایی است.

  کلید‌های شناسایی، مجموعه‌ای از پرسش‌هاست که براساس ویژگی‌های جانداران تهیه شده و به کمک آن‌ها می‌توان نام جانداران را پیدا کرد. این پرسش‌ها به صورت گام به گام و معمولا به صورت «آیا این جاندار. دارد؟» مطرح می‌شوند و پله پله به سوی تعیین دقیق‌تر رده و آرایه یک جاندار پیش می‌روند.

   

  فواید رده بندی:

  1. آسان شدن مطالعه

  2. صرفه جویی در وقت

  3 - تعیین جایگاه گونه های جدید

  0
  غده فوق‌ کلیه و اعمال آن

  غدد فوق کلیوی

  کلیه ‌ها در بدن ما دو عضو کوچک هستند. روی هریک از این دو عضو، اعضای کوچک ‌تری قرار گرفته اند که ما به شدت به آن ها نیاز داریم. نام این دو عضو کوچک، غدد فوق کلیوی (آدرنال)است. هر غده فوق کلیوی، هورمون های زیادی در بدن ما ترشح می ‌کند که در این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت.

  غدد فوق کلیوی، بافت‌ هایی هستند که سلول‌ های آن ها برای ترشح موادی ویژه، تخصص یافته ‌اند. این غدد از جمله غدد داخلی بدن بوده و محل آن ها در بالای هر کلیه و چسبیده به آنهاست.

  غدد فوق کلیوی از دو بخش قشری و مرکزی تشکیل شده که هر بخش را می‌ توان یک غده کاملا مستقل‌ دانست.

  0

  طرز تهیه آگار

   

  آگار ماده ای ژلاتینی است که حاوی پلی ساکارید های بدون شاخه است و از دیواره سلولی بعضی از جلبک های قرمز و جلبک های دریائی(seaweed)بدست می آید.آگار در محیط های کشت میکروبی و به عنوان یک ملین ودر بستنی سازی مورد استفاده قرار می گیرد.آگار یک پلیمر از مونومر های گالاکتوز می باشد و این پلیمر به عنوان ساختمانهای اولیه نگهدارنده دیواره سلولی جلبک ها عمل می کند.طرز تهیه آگار بدین شکل است که ابتداجلبک ها را شستشو می دهند تا مواد خارجی آز آن جدا شود. سپس آن را در آب ریخته و به مدت چند ساعت حرارت می دهند.بدین ترتیب آگار در آب حل می شود.مخلوط حاصل را از صافی عبور می دهند تا مواد باقی مانده جلبک از مخلوط جدا شود.آنگاه مایع فیلتر شده داغ را سرد می کنند و بدین ترتیب یک ژل بدست می آید که حاوی 1 درصد آگار است.ژل را به قطعاتی تقسیم می کنند و برای از بین بردن نمکهای محلول در آن آگار را شستشو می دهند و اگر نیاز باشد برای از بین بردن رنگ آن از مواد سفید کننده و رنگ بر استفاده می کنند و در نهایت آب را از ژل جدا کرده و آگار بدست می آید.